World Leaders in Sound Reinforcement

DAVID GUETTA – poprvé s plnou sestavou STM

Každý rok pořádá věhlasný francouzský DJ David Guetta obrovský koncert v Bruselu. Loni se tohoto koncertu zúčastnilo přes 16 000 posluchačů v hale Palais 12. David Guetta na takto náročném koncertě spolupracuje s přední belgickou rentálovou společností Arto S.A., která má ve výbavě modulární line-array systém NEXO STM. Letos poprvé však na této akci byly představeny i zbrusu nové NEXO M28 v downfill umístění.

Koncert v Palais 12 byl otvíracím koncertem světové tour Davida Guetty, takže míra očekávání, s čím tentokrát přijde, byla vysoká. Nároky na celou show byly více než extrémní a vše bylo v rukou zvukaře Pierre-Laurent Babuine, který s Davidem spolupracuje už dlouho.

Pro hlavní PA systém Babuine navrhl levé a pravé závěsy sestávající z 15 setů NEXO STM, čítající 15x M46 Main + 15x B112 Bass reproboxů, to vše spolu s S118 Sub-bass v počtu 32 kusů.

K těmto závěsům byly ještě připojeny dva malé kabinety – nové reproduktory M28, které doplnily řadu 4 modulů STM komponentů. Ačkoli M28 spatřily světlo světa teprve loni na letních festivalech, David Guetta je prvním umělcem, který použil kompletní sestavu STM série na svém pódiu.

“Než byly M28, tak se používaly M46 pro dokrytí předních řad publika,“ vysvětluje Babuine ze společnosti Arto. “S M28, které nabízejí maximální výchylku v úhlu 15° a 120° (pro pokrytí v horizontálním směru) jsme schopni poskytnout maximální přesné dokrytí bez dalších beden na pódiu.”

 V prostoru Palais 12 byl v zadní části haly vyhrazen obrovský prostor pro VIP hosty. Zpožďovací věže sestávaly z dvou závěsů po 5x M46 Main, 5x B112 Basů a 4x S118 Sub-basů, natočených přesně na dokrytí zadní části haly, kde byl prostor pro občerstvení VIP s PA systémem (NEXO GEO S12 a LS18 Sub).

S GEO S12 na scéně, v pozici side a front fill, svou roli v celém představení Davida Guetty sehrály i nové kompaktní reproduktory GEO M6 – ty poskytovaly monitoring pro techniky pracující za scénou. Všechny komponenty byly napájeny zesilovači NEXO NXAMP4x4.

M28 vyráběn procesem vysokotlakého vstřikování, je víceúčelový 2-pásmový reprobox, který dodává 90°/120° pokrytí horizontálně a umožňuje rozevření 0° - 15° mezi jednotlivými moduly. Tento dvojitý 8” reprobox má stejnou šířku a 2/3 výšky jako STM M46. Tak může být při rozsáhlejších aplikacích STM systému zavěšen do stejného svazku jako M46. S frekvenční odezvou 65Hz-19kHz a 143dB peak SPL má M28 překvapivě silný výstup, nejlepší horizontální kontrolu a stabilní rozptyl.

 

„Protože jsme ho navrhovali jako interní element rodiny STM, je zde jasná koherence mezi laděním M46 a modulu M28,” potvrzuje Denis Baudier. “To umožňuje velmi lehký přechod mezi hlavním PA systémem a downfill, bez jakéhokoli rozdílu tonality pro prvních 10 řad publika. A to ušetří systémovým technikům na FOH pozici dost času.“